Sposób pokrycia straty wynika z uchwały
EWIDENCJA | Jeśli spółka zdecyduje się na pokrycie ujemnego wyniku z przyszłych zysków, to jego kwota pozostaje na koncie „Rozliczenie wyniku finansowego" do momentu wygenerowania profitów na pokrycie straty z lat poprzednich.
Sprawozdania finansowe spółek kapitałowych sporządzane za dany rok obrotowy mogą wykazywać straty bilansowe. Pokrycie straty może nastąpić dopiero po:
∑ zbadaniu rocznego sprawozdania finansowego przez biegłego rewidenta i wyrażeniu przez niego opinii o tym sprawozdaniu bez zastrzeżeń lub z zastrzeżeniami (w przypadku spółek zobligowanych do poddania badaniu sprawozdania finansowego),
∑ zatwierdzeniu tego sprawozdania finansowego przez organ zatwierdzający (zwyczajne zgromadzenie wspólników/walne zgromadzenie) oraz
∑ powzięciu stosownej uchwały o pokryciu straty, w terminie sześciu miesięcy po upływie każdego roku obrotowego (art. 53 ust. 3 i 4 ustawy o rachunkowości; dalej: uor, w zw. z art. 231 § 2 pkt 1 i 2 oraz art. 395 § 2 pkt 1 i 2 kodeksu spółek handlowych; dalej: k.s.h.).
Gdy bilans sporządzony przez zarząd wykaże stratę przewyższającą sumę kapitałów zapasowego i rezerwowych oraz połowę kapitału zakładowego spółki z o.o. (jedną trzecią kapitału zakładowego spółki akcyjnej), wówczas na zarządzie ciąży obowiązek niezwłocznego zwołania zgromadzenia wspólników (walnego zgromadzenia) celem powzięcia uchwały dotyczącej dalszego istnienia spółki kapitałowej (art. 233 § 1 oraz art. 397 k.s.h.).
Z jednego lub kilku źródeł
Do pokrycia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta